Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Buddleja davidii
IZVOR: Vzhodna Azija
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 1933
POTI VNOSA: okrasna rastlina
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: julij – september
OPIS: Listopaden grm s številnimi pokončnimi vejami. Listi nasprotno razvrščeni, suličasti, po robu drobno nazobčani, spodaj sivkasti zaradi gostih zvezdastih laskov. Novi listi odženejo že ob koncu zime. Cvetovi v dolgih gostih latastih socvetjih na koncu enoletnih vej. Cvetni venec cevast, vijoličast (lahko tudi rožnat, rdeč, bel ali modro vijoličast). Cvetovi privlačni za metulje in druge žuželke. Plodovi glavice, s številnimi zelo majhnimi semeni. Dozorevajo postopno in veter iz njih raznaša semena vso zimo.
HABITAT: Na območju naravne razširjenosti uspeva v obrečnih goščavah. Pri nas uspeva na toplih rastiščih, v skalnih razpokah, na suhih ruderalnih mestih, predvsem v opuščenih kamnolomih, po prodiščih, ob cestnih robovih, na ruševinah, v gramoznicah ter v peskokopih.
STATUS: Lokalno invazivna tujerodna vrsta.
PODOBNE VRSTE: Podobne so predvsem nekatere druge vrste budlej, ki se tudi prodajajo kot okrasne rastline, predvsem Buddleja x weyeriana, B. globosa, B. alternifolia. Podobno socvetje ima tudi španski bezeg (Syringa vulgaris), vendar ta cveti že spomladi. Listi so ovalni do srčasti.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja