Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Japonski ali enoletni hmelj
IZVOR: Vzhodna Azija
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 1950 (točna lokacija ni znana)
POTI VNOSA: okrasna rastlina
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: julij – september
OPIS: Dvodomna rastlina, vzpenjavka, ki bujno raste in se vzpenja po drugih rastlinah. Je enoletna, v ugodnih razmerah tudi dvoletna rastlina. Je levosučna (vzpenja se v smeri nasprotno od urnega kazalca). Listi so 5- do 9-krpi, v obrisu okrogli. Listne krpe so eliptične. Stebla, listi in prilisti so gosto prekriti z dlačicami, ki so še bolj izraziti na spodnji strani listov. Cvetovi so zeleni, združeni v pokončna socvetja. Soplodje je dolgo do 4 cm, viseče, jajčasto do podolgovato (nekoliko spominja na storž), sprva zeleno, ob zrelosti rjavo.
HABITAT: Obrečni gozdovi, gozdni robovi, obcestne in druge ruderalne površine.
STATUS: Obstaja nekaj starejših podatkov o pojavljanju v vzhodni Sloveniji, vendar najdbe v novejšem času niso bile potrjene.
PODOBNE VRSTE: Peterolistna vinika (Parthenocissus quinquefolia) je prav tako vzpenjavka z dlanasto deljenimi listi, ki pa ima 5–7 lističev s kratkimi peclji. Plodovi so temnomodre jagode. Domorodni navadni hmelj (Humulus lupulus) ima 3–5 krpe liste s srčastim dnom. Listni pecelj je krajši od listne ploskve. Rastlina je desnosučna (vzpenja se v smeri urnega kazalca).
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja