Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Pelinolistna žvrklja ali ambrozija
IZVOR: Severna Amerika
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 1950
POTI VNOSA: primes kmetijskim rastlinam in semenom za ptice
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: april – november
OBDOBJE CVETENJA: julij – oktober
OPIS: Enoletna, precej razrasla rastlina s tanko, ravno korenino. Listi so premenjalno razvrščeni, dvakrat pernato deljeni. Listni pecelj je porasel z redkimi, dolgimi štrlečimi dlakami. Moška socvetja so viseči koški v dolgem pokončnem enostavnem grozdu na vrhu poganjkov. Ženska socvetja se razvijejo v zalistjih. Plod je orešek, ki se razvije iz celotnega ženskega socvetja in nima dlačic.
HABITAT: Predvsem suha ruderalna mesta, cestni robovi, njive in njihovi robovi. Ponekod uspeva tudi v presvetljenih delih nižinskih gozdov.
STATUS: Pogosta je v nižinskem in gričevnatem delu Slovenije. Plodovi ambrozije so primešani semenskim mešanicam za hranjenje ptic, zato jo neredko najdemo v bližini krmilnic. Širi se tudi z vozili, kmetijsko in gradbeno mehanizacijo in kosilnicami ter s premeščanjem zemljine. Ima dolgoživa semena, ki lahko v tleh (prsti) preživijo desetletja.
PODOBNE VRSTE: Domorodni navadni pelin (Artemisia vulgaris), pri katerem je spodnja stran listov siva, pri ambroziji pa zelena. Tujerodna trajna ambrozija (Ambrosia psilostachya) ima le enkrat deljene liste, dlakav plod in odebeljeno koreniko.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja