Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Robati kurbusnjak
IZVOR: Severna Amerika
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 1900
POTI VNOSA: okrasna rastlina, primes semenskim mešanicam
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: julij – september
OPIS: Plezajoča enoletnica z viticami nasproti vsakega lista. Steblo je bledo zeleno z dlačicami. Listi so spiralno razvrščeni, dlanasto deljeni, nekoliko nazobčani. Zgornja stran je brez dlačic, na spodnji pa so drobne dlačice predvsem na žilah. Cvetovi so dvospolni, drobni (do 1 cm) in zelenkasto rumeni. Združeni so v glavičasta socvetja. Plodovi so dolgi 1,5 cm, združeni v skupine do 10 cvetov. Pokriti so s štrlečimi lasastimi bodicami in vsebujejo po eno seme.
HABITAT: Rodovitni, vlažni habitati: poplavna območja, vlažni travniki, grmišča, poseke, brežine rek, jarkov, ob poljskih poteh in na ruderalnih rastiščih.
STATUS: Lokalno v alpskem in predpanonskem svetu. Plodovi oz. semena se širijo z vodo in mehanizacijo, raznašajo jih tudi ptice.
PODOBNE VRSTE: Oljna bučka (Echinocystis lobata) ima gola stebla, bolj zarezano listno dno in enospolne cvetove, ki so združeni v pokončna socvetja. Plod je valjasto jajčast (do 6 cm), prerasel z mehkimi in ostrimi zelenimi bodicami. Po načinu rasti sta podobna tudi črnojagodasti bluščec (Bryonia alba), ki ima črne plodove in rdečejagodasti bluščec (B. dioica), ki ima rdeče plodove.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja