V letih 2010-2012 je potekal obsežen Ciljni raziskovalni projekt Neobiota Slovenije, v katerem smo v velikem konzorciju strokovnjakov združili obstoječe znanje o tujerodnih vrstah v Sloveniji.
Na podlagi pregleda literature, je bilo pripravljeno obsežno poročilo, ki obsega:
- Uvodni del, v katerem je predstavljena splošna problematika invazivih tujerodnih vrst v Sloveniji. Skušali smo uskladiti izrazoslovje, predstavili smo poti vnosa in vektorje razširjanja tujerodnih vrst in pripravili pregled zakonodaje, povezane s problematiko tujerodnih vrst na globalni, evropski in slovenski ravni. Na podlagi analize protokolov za presojo tveganja na področju tujerodnih vrst, ki jih uporabljajo različne evropske države, smo izbrali najprimernejšega in ga prilagodili za slovenske razmere. Ovrednotili smo vplive tujerodnih vrst na dobrobit ljudi v Sloveniji ter vplive na naravo: na habitate, vrste in ekosisteme ter pripravili kvantitativni model ene od razširjenih tujerodnih vrst v Sloveniji, ki ima močan potencial širjenja. Ta model smo želeli uporabiti za napovedovanje možnega širjenja vrste v prihodnjih desetletjih pod vplivom spremenjenih naravnih okoliščin.
- Pregled tujerodnih vrst v Sloveniji po posameznih taksonomskih skupinah. Za vasko smo zbrali do tedaj znane podatke o pojavljanju tujerodnih vrst v Sloveniji, o načinih ogrožanja domorodnih vrst in habitatov, s posebnim poudarkom na naravovarstveno pomembnih območjih. Ugotovili smo glavne poti vnosa vrst v Slovenijo in načine širjenja, analizirali možnosti monitoringa in predlagali načine nadzora in možnosti za odstranjevanje ali omejevanje širjenja.
- Preglednico, ki obsega vse obstoječe podatke za obdelane skupine (ter nekaj nadaljnjih neobdelanih skupin, za katere so na voljo le seznami tujerodnih vrst brez kritičnega ovrednotenja) in jih predstavili na standardiziran način. Za vsako smo podali: znansteveno ime, slovensko ime, prvi podatek o pojavljanju v Sloveniji, domovino, pojavljanje v sosednjih državah, oceno stopnje naturaliziranosti in pogostosti ter trenda širjenja.
Čeprav je od zaključka projekta preteklo že nekaj let, in so se k nam od tedaj že priselile nove tujerodne vrste, rezulati projekta Neobiota še vedno predstavjajo pomembno temeljno raziskovalno delo na področju tujerodnih vrst.