Številne invazivne tujerodne rastline se lahko ustalijo na ruderalnih površinah, kjer je bilo prvotno rastlinje odstranjeno. Prav zaradi tega, obstaja pri vseh gradbenih posegih velika nevarnost njihovega nadaljnjega širjenja. Tujerodne rastline se lahko ustalijo na samem gradbišču, še posebej če so bili prvotno rastlinje ali prej prisotni objekti odstranjeni in območje pred gradnjo daljše obdobje ni bilo v rabi. Tujerodne rastline lahko na taka območja zanese veter in se na razgaljenih tleh, kjer ni tekmovanja z drugimi rastlinami, kaj hitro ustalijo.
Pogosto pa tujerodne rastline med gradnjo prinesemo s prstjo ali peskom z drugih območij. Kadar ste invazivne rastline ustalijo, povzročajo veliko stroškov z vzdrževanjem, nekatere vrste lahko celo poškodujejo asfalt ali objekte. V nadaljevanju navajamo nekaj nasvetov, s katerimi boste preprečili širjenje tujerodnih vrst med gradbenimi posegi.
Pripravila: Jana Kus Veenvliet, februar 2018
Vir: Good Practice during Wind Farm Construction, 2015. Scottish Renewables, Scottish Natural Heritage, Scottish Environment Protection Agency, Forestry Commission Scotland, Historic Environment Scotland
Z vidika tujerodnih vrst se največja nevarnost pri gradnji skriva v premeščanju prsti. Tudi če je prst na videz kakovostna, so lahko v njej prisotni delci korenik ali semena invazivnih rastlin, ki jih tako zanesemo na nova območja. Težavam se izognemo tako, da vnaprej preverimo območje, s katerega nam bodo pripeljali prst. Najpogostejše invazivne rastline, ki se pojavljajo na takšnih območjih so japonski dresnik, kanadska in orjaška zlata rozga ter enoletna suholetnica, lahko pa seveda še nekatere druge rastline. Za preprečevanje razširjanja teh vrst med gradbenimi posegi je zelo pomembno, da jih zaposleni prepoznajo in imajo jasne napotke, kako naj ukrepajo.