Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Ameriški lizihiton
IZVOR: Zahodna obala ZDA
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 2017 (eno najdišče, kjer potekajo ukrepi za izkoreninjenje)
POTI VNOSA: Okrasna rastlina, ki se uporablja predvsem za zasaditve ob ribnikih
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: marec – avgust
OBDOBJE CVETENJA: marec – junij
OPIS: Zelnata trajnica. Spomladi iz rjavih korenik odženejo listi, ki so svetlo zeleni, dolgi 40–100 cm in 25–70 cm široki, nepravilno valoviti. Zmečkani listi in cvetovi imajo neprijeten vonj. Zgodaj spomladi, navadno pred olistanjem, se razvijejo rumeno zelena betičasta socvetja, dolga od 3,5–12 cm, ki so obdana z 10–35 cm dolgimi rumenimi tulci (ovršni listi). Neolistano cvetno steblo je kratko, po cvetenju se močno podaljša. Plodovi so zelene jagode s po dvema semenoma.
HABITAT: Uspeva na vlažnih tleh, na primer v vlažnih gozdovih, na barjih in močvirjih ter ob manjših potokih.
STATUS: Ustaljena in invazivna vrsta predvsem na severu Evrope. Pri nas za zdaj redka vrsta, na nekaj mestih sajena zunaj naselij.
VPLIVI: Ameriški lizihiton se lahko ustali na vlažnih tleh in tvori gostejše sestoje ter tako izrinja domorodne vlagoljubne rastline, predvsem mahove in šaše.
PODOBNE VRSTE: Zelo podoben je azijski lizihiton (Lysichiton camtschatcensis), ki ga najlažje ločimo v času cvetenja, saj je tulec belo obarvan. Korenike so bele. Nima neprijetnega vonja. Smrdeči simplokarp (Symplocarpus foetidus) ima srčaste liste, tulec je škrlaten z zelenimi lisami. Od domorodnih vrst so nekoliko podobni, a precej manjši, kačunka (Calla palustris), ki ima bel tulec, ter dve vrsti kačnika (Arum italicum in Arum maculatum), pri katerih je tulec svetlo zelen.
POZOR: vrsta je na seznamu po Uredbi (EU) št. 1143/2014 o preprečevanju in obvladovanju vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst, zato zanjo veljajo najstrožji ukrepi za preprečitev vnosa in širjenja. Vse te vrste je prepovedano: vnašati v Unijo, razmnoževati, gojiti, prevažati, kupovati, prodajati, uporabljati, izmenjevati, posedovati ali jih izpustiti v okolje.
VIRI: