Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Bela pamela ali bisernik
IZVOR: Severna Amerika
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 2000
POTI VNOSA: okrasna rastlina
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: junij – september
OPIS: Srednje velik listopadni grm s pokončnimi vejami, ki imajo votel stržen. Listi nasprotno razvrščeni, ovalni, nekateri celorobi, drugi nepravilno deljeni. Listi so zgoraj zeleni, spodaj sivo zeleni, vsaj po žilah nekoliko dlakavi. Cvetovi so drobni belo rožnati, združeni v manjša socvetja na koncu poganjkov. Rastlina je najbolj prepoznavna po plodovih – belih ali rožnatih, približno 1 cm velikih, okroglih, koščičastih plodovih. Ti se razvijajo od konca poletja do jeseni in ostanejo na vejah tudi pozimi.
HABITAT: Uspeva v gozdovih, na gozdnih robovih, poplavnih ravnicah in brežinah vodotokov.
STATUS: Pri nas za zdaj redkeje podivjana okrasna rastlina, v zahodni Evropi invazivna. Razširja se predvsem s podzemnimi korenikami, redkeje s semeni.
PODOBNE VRSTE: Obli bisernik (Symphoricarpos orbiculatus) nima votlih vejic, cvetovi so zelenkasti ali vijoličasti, plodovi pa rdeči ali vijoličasti. Gojena oblika polegli bisernik (Symphoricarpos x chenaultii) je običajno nižji, plodovi pa so živo rožnati. Tujerodna medvejka Spiraea nipponica ima podobne liste, vendar so ti spiralno razvrščeni. Bele plodove ima tudi sivi dren (Cornus sericea), vendar ima večje liste in rdečkasto skorjo.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja