Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Bodeča ojčica
IZVOR: Vzhodna Azija
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 1945
POTI VNOSA: okrasna rastlina
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: september – november
OPIS: Gosto razvejan zimzelen grm. Lahko se razvija tudi kot vzpenjavka, ki prerašča in zasenči preostale rastline. Intenzivno odganja iz stebla in se hitro razrašča. Na steblu so stebelni trni, dolgi 5–8 cm. Listi so spiralno razvrščeni, enostavni, debeli, ovalni do suličasti. Zgoraj so svetleče zeleni, spodaj pokriti s srebrnimi in rjavimi dlačicami, ki so videti kot drobne luske. Rumenkasti do beli cvetovi so cevaste oblike, brez venčnih listov. Koščičast plod je rdečkast s srebrnim vzorcem, dolg do 1,5 cm, z enim semenom.
HABITAT: V naravnem arealu uspeva v presvetljenih habitatih, v goščavah, ob cestah, pogosto v bližini morja.
STATUS: Njeno širjenje lahko pričakujemo predvsem v submediteranskem delu Slovenije, kjer se ponekod že pojavlja tudi v gozdovih.
PODOBNE VRSTE: Tujerodna ozkolistna oljčica (Elaeagnus angustifolia) ima ožje črtalaste do suličaste liste z daljšimi listnimi peclji. Spodnja stran listov je srebrnkasto siva brez rjavih pik. Deblo, brsti in listi so pokriti z zelo drobnimi srebrno do rjavkastimi luskicami. Domorodni navadni lovor (Laurus nobilis) ima prav tako usnjate, zimzelene liste, a so na obeh straneh zeleni in imajo valovit rob.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja