Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Grmasti slakovec
IZVOR: srednja in vzhodna Azija
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 1980
POTI VNOSA: okrasna rastlina
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: julij – september
OPIS: Trajnica, olesenela vzpenjavka. Skorja je rjava z lenticelami. Listi nasprotni, enostavni, podolgovato jajčasti, zašiljeni. Listi pogosto iz stebla izraščajo v skupinah po 2 do 3. Listni rob in ploskev sta valovita. Cvetovi so majhni, le 5–8 mm široki, s petimi perigonovimi listi (listi cvetnega odevala), ki so beli, zelenkasti ali bledo rožnati. Filamenti med prašniki imajo majhne dlačice. Cvetovi so združeni v razvejana, viseča grozdasta socvetja, ki so dolga do 15 cm. Plod je 2 mm velika bleščeče črna rožka, ki je obdana z ostanki cvetnega odevala.
HABITAT: Na območju naravne razširjenosti uspeva v gozdovih na gorskih pobočjih in v dolinah. Naturalizirana predvsem ob cestah in na drugih ruderalnih rastiščih.
STATUS: Naturalizirana na več lokacijah v sub-mediteranskem delu Slovenije, ponekod invazivna. Pogosto sajena na vrtovih.
PODOBNE VRSTE: Gomoljasti slakovec (F. multiflora) ima liste s podolgovato zašiljenim vrhom in srčastim dnom. Listi niso valoviti. Na skorji ni lenticel. Cvetovi so manjši (2–4 mm), filamenti med prašniki nimajo dlačic. Navadni slakovec (F. convolvulus) in hostni slakovec (F. dumetorum) imata manjše liste in izrazito srčasto dno.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja