Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Japonska medvejka
IZVOR: Vzhodna Azija (Japonska, Kitajska, Koreja)
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 1930
POTI VNOSA: okrasna rastlina
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: maj – junij
OPIS: Listopadni grm s številnimi pokončnimi vejami. Poganjki so rdečkasti, včasih pokriti z dlačicami. Presek stebla je okrogel. Listi so spiralno razvrščeni, enostavni, širokosuličasti. Listni rob v zgornjem delu nazobčan, pri listnem dnu cel. Listi so zgoraj zeleni, spodaj nekoliko svetlejši (pri nekaterih kultivarjih rumeni). Cvetovi so majhni, običajno rožnati, združeni v češuljasta socvetja, ki se razvijejo na koncu vej in imajo premer vsaj 5 cm. Velika variabilnost zaradi številnih gojenih oblik.
HABITAT: Obrečni predeli, barja, mokrišča, gozdni robovi, ob poteh, posekah, ruderalnih mestih. Dopušča delno zasenčenje, dolgo namočenih tal pa ne. Invazivna je predvsem kot podrast gozdov na kislih tleh.
STATUS: Invazivna v Vipavski dolini (Panovec, Stara Gora), na obronkih Pohorja in v okolici Ljubljane. Lokalno lahko popolnoma nadomesti grmovno podrast v gozdu.
PODOBNE VRSTE: Druge vrste medvejk imajo pokončno socvetje, ločimo jih lahko po obliki, nazobčanosti ter odlakanosti listov (podrobnosti pri risbah). Različni križanci imajo vmesne znake. Na daleč je podobna tudi konjska griva (Eupatoria cannabina), ki pa ima dlanasto deljene nasprotne liste in cveti šele pozno poleti.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja