Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Japonsko kosteničje
IZVOR: Vzhodna Azija (Japonska, Kitajska, Koreja)
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 1960
POTI VNOSA: okrasna rastlina
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: maj – julij
OPIS: Ovijalka, ki se vzpenja po drevesih in grmih ali pa se plazeče razrašča po tleh. Listi nasprotni, suličastojajčasti, spodnji včasih dlanasto deljeni. Listi imajo kratke peclje, dno pa je prisekano ali priostreno. Zgoraj so listi temno zeleni, spodaj svetlejši. Cvetovi dišeči, 3–5 cm dolgi, nameščeni v parih, a vsak na svojem peclju. Venec je dlakav, sprva bel, kasneje rumen. Plodovi so bleščeče črne jagode, ki so pri dnu paroma zrasle. Razmnožuje se vegetativno in s semeni.
HABITAT: Uspeva na gozdnem robu, v presvetljenih gozdovih, ter na kamnitih in ruderalnih rastiščih.
STATUS: Pogosto gojena okrasna rastlina. Razširjajo jo ljudje s premeščanjem prsti, ptice pa raznašajo sočne plodove. Invazivna je na Primorskem, v spodnji Vipavski dolini in Istri ter ponekod v osrednji Sloveniji.
PODOBNE VRSTE: Lonicera acuminata ima suličaste do podolgasto suličaste liste ter nekoliko manjše cvetove, ki ne dišijo. Pri domorodnem kovačniku (Lonicera caprifolium) so zgornji listi zrastli in objemajo steblo. Cvetovi so v zalistju v skupinah po šest. Plodovi so rdeče jagode. Po enakih znakih ločimo tudi etrursko kosteničje (Lonicera etrusca), ki je domorodno v Primorju.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja