Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Južnoafrijski bršljan
IZVOR: Južna Afrika
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: še ni podatkov iz narave
POTI VNOSA: okrasna rastlina
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: oktober – marec
OPIS: Zelnata trajnica, vzpenjavka, z deloma olesenelim steblom. Listopadna, ponekod zimzelena. Steblo mes-nato, golo, sprva vijoličasto, nato zeleno ali svetlorjavo. Listo spiralno razvrščeni, dlanasto deljeni, svetleči in mesnati. Listni peclji so daljši od listne ploskve, običajno s parom sploščenih, ledvičastih prilistov pri dnu. Socvetja sestavlja več rumenih diskastih koškov, ki imajo le cevaste cvetove, jezičastih cvetov pa ni. Cveti pozimi in zgodaj spomladi. Plod je rebrasta, rdečkasto rjava valjasta rožka, dolga 2 mm. Kodeljica je cilindrična, dolga 5–6 mm. Rastlina ima neprijeten vonj.
HABITAT: V naravnem okolju se razrašča na območjih z večjo zračno vlago, kjer raste na gozdnih robovih ali izkorišča odprtine v gozdnih sestojih.
STATUS: Pri nas še ni podatkov iz narave. Glede na najdbe v Italiji in na Hrvaškem vrsto pričakujemo v Primorju.
PODOBNE VRSTE: Zelo podoben je Senecio angulatus, ki pa ima bolj mesnate liste, koški pa imajo dobro vidne jezičaste cvetove. Listi oljne bučke (Echinocystis lobata) so globlje deljeni, cvetovi beli, šestštevni. Domorodni navadni bršljan (Hedera helix) ima temno zelene in zimzelene liste, cvetovi pa so zeleni v polkrožnih kobulih.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja