Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Navadna mahonija
IZVOR: zahod Severne Amerike
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 2000
POTI VNOSA: okrasna rastlina
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: april – maj
OPIS: Vednozelen grm s številnimi pokončnimi vejami. Listi lihopernati, sestavljeni iz enega končnega in 2–6 parov nasprotnih lističev. Ti so suličasti, debeli, voskasti, s 6 do 13 trnatimi zobci po robu. Zgoraj so temnozeleni, bleščeči, spodaj nekoliko svetlejši. Cvetovi so majhni, svetlo rumeni, v pokončnih grozdastih socvetjih. Plodovi so majhne temnomodre jagode z belkastim poprhom.
HABITAT: Raste v listnatih in iglastih gozdovih do nadmorske višine 2100 m, predvsem na apnenčastih tleh. Uspeva na sončnih legah in v senci.
STATUS: Pogosta okrasna vrsta. Predvsem v podrasti živih mej in v bližini pokopališč marsikje uspeva podivjano. Semena raznašajo ptice.
PODOBNE VRSTE: Usnjatolistna mahonija (Berberis bealei) je grm ali majhno drevo, ki izvira iz Kitajske. Zraste do 8 m. Listi so lihopernati z enim končnim in 4–7 pari nasprotnih lističev, ki imajo po robu 5 do 7 zobcev. Socvetje je rumeno, pokončno, dolgo do 30 cm. Plod je do 15 mm dolga, ovalna, temnovijoličasta jagoda. Domorodna navadna bodika (Ilex aquifolium) ima enostavne liste, ki so spiralno razvrščeni. Plod je rdeča jagoda.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja