Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne živali > Rdečevratni kozliček
IZVOR: Vzhodna Azija
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: še ni podatkov o pojavljanju v Sloveniji
POTI VNOSA: trgovina z živimi rastlinami in lesom, spontano širjenje
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE LETENJA: julij – avgust
OPIS: Odrasli osebki so 20–40 mm dolgi bleščeče črni hrošči z rdeče obarvanim vratnim ščitom. Na vsaki strani vratnega ščita izrašča čokat trn. Antene so enako dolge kot telo ali daljše. Ličinka je podolgovata, kremasto bela in ima 3 pare nog. Zraste do 42–52 mm v dolžino in 10 mm v širino. Ličinke se prehranjujejo z lesom, pri čemer v deblu in debelejših vejah nastajajo 17–22 mm dolgi rovi s premerom 13 mm. Odrasli hrošči izletijo skozi 6–10 široke in 10–16 mm visoke ovalne odprtine v skorji. Je oligofag na listavcih (Prunus spp.). Zaradi poškodb drevo propade. Prezimuje v stadiju ličinke v lesu.
HABITAT: Različni naravni habitati, kmetijske in urbane površine, nasadi, drevesnice. Ličinke najdemo v lesu, hrošče pa v krošnjah, na skorji debla in vej listavcev, različnih vrst iz rodu Prunus (slive, marelice, breskve …).
STATUS: Pri nas ga še nismo našli. Tveganje za prvi pojav je na celotnem območju Slovenije.
PODOBNE VRSTE: Moškatni kozliček (Aromia moschata ambrosiaca), ki je enako velik in ima tudi rdeč vratni ščit, vendar je njegovo telo izrazito kovinsko zeleno, pojavlja pa se samo na vrbah (Salix spp.). Ličinke so podobne ličinkam več vrst kozličkov iz različnih rodov.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja