Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Rdeči hrast
IZVOR: Severna Amerika
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 1964
POTI VNOSA: okrasna rastlina, sajenje v godzu
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: april – maj
OPIS: Srednje veliko do veliko listopadno drevo s kratkim deblom in kroglasto krošnjo. Pri mladih drevesih je skorja gladka, kasneje vzdolžno plitvo razpokana. Končni popki na vejicah so razmeroma veliki, koničasti. Listi enostavni, različno plitvo narezani v krpe, ki so tako široke kot zareze med njimi. Dlačice ostanejo le v žilnih kotih. Listi spodaj motno zeleni, zgoraj temno zeleni, včasih bleščeči. Jeseni se obarvajo temno rdeče ali oranžno rjavo. Plodovi (želodi) zorijo dve leti. Želod je okrogel, skledica pa plitva, krožnikasta in pokrita s prileglimi luskami.
HABITAT: Različni gozdni habitati, pogosto na peščenih tleh.
STATUS: V Sloveniji ne uspeva le v ožji alpski regiji. Drugod redek do srednje pogost, vendar se lokalno lahko naturalizira in pomlajuje (tudi v predalpskem in submediteranskem območju).
PODOBNE VRSTE: Najbolj podoben je tujerodni močvirski hrast (Quercus palustris), ki pa ima med listnimi krpami globlje zareze. Listi domorodnega cera (Quercus cerris) so običajno manjši in neenakomerno krpato deljeni. Vrste zlahka ločimo tudi po obliki želodov.
VIR: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja