Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne glive > Sajasto odmiranje skorje
IZVOR: Severna Amerika
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 2019
POTI VNOSA: trosi, veter, hlodovina, skorja
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OPIS: Na javorih z odmirajočo krošnjo in prisotnim venenjem smo pozorni na luščenje skorje v obliki pravokotnikov in dolgih pasov. Pod odpadajočo skorjo javora nastaja obilna količina rjavo črnih trosov (kot saje), ki jih raznaša veter. Ko dež trose spere na tla, se koreničnik in okoliške rastline obarvajo črno. Povzroča neznačilno zeleno rjavo obarvanje lesa. Gliva se širi iz lesa proti skorji. V normalnih razmerah je neškodljiva, v sušnem in vročinskem stresu pa povzroča obolenje javorov.
HABITAT: Gostitelji so vse vrste javorov in breza. Najbolj občutljiv je gorski javor. Bolezen se pojavi po neznačilno dolgih, toplih in suhih poletjih.
STATUS: Bolezni v Sloveniji še nismo našli. Verjetno se bo najprej pojavila na sušnih rastiščih jugozahodne in zahodne Slovenije.
PODOBNE VRSTE: Ob prisotnosti obilne količine rjavo črnih trosov pod skorjo je verjetnost zamenjave z drugo vrsto majhna. Jedrovino javorov lahko obarva množica gliv, ki povzročajo trohnobo, zato obarvanje jedrovine ni specifično za to bolezen.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja