Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Svečniški osat
IZVOR: Jugovzhodna Evropa (Balkanski polotok)
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 2002
POTI VNOSA: slepi potnik
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: julij – avgust
OPIS: Zelnata rastlina z močno razvejenim steblom, ki se razvije iz velike lanske listne rozete. Listi so bleščeči, svetlozeleni in izrazito nazobčani, z rumenkasto belimi (skoraj prozornimi) ostrimi konicami na robu. Rastlina je močno bodeča. Drobni cvetovi so združeni v bledo rumena socvetja – koške, ki so kimasto povešeni in dolgi 1,5–2 cm. Plodovi so drobni (do 5 mm dolgi). Suhe raznaša veter, kar omogoča 13–16 mm dolga kodeljica.
HABITAT: Uspeva na suhih, kamnitih tleh, predvsem na gorskih pobočjih in ob cestah. Pri nas za zdaj uspeva predvsem na gradbiščih, ob robovih cest, mestoma tudi v presvetljenih gozdovih.
STATUS: Prvič so ga opazili leta 2002 v industrijski coni v Logatcu ter v naslednjih letih še na več mestih dinarskega območja. Na nova območja se širi z vetrom, na daljše razdalje pa kot slepi potnik z vozili.
PODOBNE VRSTE: Nekatere druge vrste osatov (Cirsium spp.) in nekatere vrste bodakov (Carduus spp.). Kimaste svetlorumene koške ima lepki osat (Cirsium erisithales), ki ima veliko manj košato steblo.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja