Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Zlati ribez
IZVOR: Kanada, ZDA, Severna Mehika
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: še ni podatkov o pojavljanju v naravi
POTI VNOSA: okrasna rastlina
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: marec – november
OBDOBJE CVETENJA: april – maj
OPIS: Majhen do srednje visok listopadni grm. Poganjki in veje nimajo trnov. Listi so 3- do 5-krpi, z nerazvejanimi žilami in le nekaj zobci na konicah listov. Listi so zelene barve, jeseni pa pordečijo. Cvetovi so rumeni, cevasti, združeni v nekaj centimetrov dolga, viseča, grozdasta socvetja. Cvetovi imajo pogosto vonj po nageljnovih žbicah ali vanilji. Plodovi so bleščeče črne jagode (včasih rumene do oranžne), ki so trpke, a užitne.
HABITAT: Na območju naravne razširjenosti uspeva na gozdnih robovih, na brežinah vodotokov, ponekod tudi na gorskih travnikih in v listnatih gozdovih.
STATUS: Še ni podatkov o pojavljanju v Sloveniji. Na Madžarskem ga že obravnavajo kot invazivno vrsto.
PODOBNE VRSTE: Kosmulja (Ribes uva-crispa), domorodna vrsta, pogosto pa tudi gojen grm, ima 1- do 3-delne bodice in bele cvetove. Plodovi so veliki okoli 1 cm, različnih barv. Alpsko grozdičje (Ribes alpinum) ima zelenkasto rumene cvetove, plodovi pa so rdeče jagode. Listi navadnega gloga (Crategus laevigata) so manj globoko zarezani in imajo razvejane žile. Plodovi so temno rdeči, pečkati, z dobro vidnimi ostanki čaše.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja