V zadnjem tednu maja je potekal Teden gozodv in v okviru projekta LIFE ARTEMIS sta se zvrstili kar dve delavnici na temo obvladovanje invazivnih tujerodnih rastlin. Te postajajo v gozdovih vse večji problem. Naši gozdovi so bili v zadnjih letih v vremenskih ujmah močno poškodovani, vrzeli v gozdu pa omogočajo ustalitev nekaterih tujerodnih rastlin. Ponekod so te nedvomno že invazivne in oblikujejo tako goste sestoje, da je onemogočeno pomlajevanje gozdov.
Ena takšnih vrst je navadna barvilnica (Phytolacca americana). Ko smo jo leta 2017 uvrstili na opozorilni seznam tujerodnih vrst v gozdovih, smo o razširjenosti vedeli razmeroma malo. V začetku junija 2019 pa je bilo v zbirki Invazivke že 200 opažanj. Ne le to, ponekod je barvilnica zelo invazivna, se v presvetljenih delih gozdov hitro razrašča in tvori goste sestoje. Sprva je na to opozorila območna enota Zavoda za gozdove iz Maribora, v zadnjem letu pa razraščanje barvilnic opažajo tudi zaposleni območne enote Nazarje. 29. maja 2019 so organizirali delavnico z naslovom Tujerodne vrste – izziv sedanjosti – problem prihodnosti. Po predavanjih Marijana Denše (ZGS), Jane Kus Veenvliet (Zavod Symbiosis), Mateje Cojzer in Nenada Zagoraca ter Maje Vrčkovnik (vsi ZGS), smo se odpravili še na bližnjo lokacijo. Tam smo kljub močnemu dežju udeležencem delavnice predstavili navadno barvilnico ter načine njenega odstranjevanja. Najbolj učinkovito je izkopavanje, pri čemer moramo izkopati vsaj zgornji del korenin. Pri puljenju in rezanju se rastline pogosto obrastejo, zato je ta metoda dolgotrajnejša, a primerna na območjih z večjimi sestoji.

Le dan kasneje so na območni enoti ZGS Novo mesto izvedli delavnico o zatiranju pavlovnije (Paulownia tomentosa). Pavlovnija je hitro rastoče tujerodno drevo, ki je v zadnjih letih zelo priljubljeno za sajenje. Mnogi pa se ne zavedajo, da pogosto pavlovnije, ki so naprodaj za sadnjo, niso sterilne in tvorijo kaliva semena. Ta se širijo po okolici in v različnih delih Slovenije v gozdovih že najdemo prave sestoje pavlovnije. Na delavnici z naslovom Skupaj ustavimo pavlovnijo je najprej predavatelj Andrej Držaj udeležence na krajšem sprehodu seznanil z nekaterimi že prisotnimi tujerodnimi vrstami v naših gozdovih. Posebno pozornost so posvetili pavlovniji. Udeleženci so med drugim spoznali najverjetnejše vzroke za njeno širjenje ter ukrepe za izkoreninjene te invazivne tujerodne vrste. V izvedbenem delu delavnice so uporabili različno orodje in sicer vejnike za posek še neolesenelih poganjkov ter orodje Extractigator Bigfoot za puljenje olesenelih poganjkov pavlovnije.

Za organizacijo delavnic in poročila o akcijah se zahvaljujemo Marijanu Denši in Maji Vrčkovnik iz ZGS, OE Nazarje ZGS ter Andreju Držaju iz ZGS, OE Novo mesto ter njihovim sodelavcem.
Besedilo pripravila: Jana Kus Veenvliet, Zavod Symbiosis, so.p.