Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Kudzu
IZVOR: Vzhodna Azija
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: okoli 1950
POTI VNOSA: okrasna rastlina, rastlina za preprečevanje erozije
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: avgust – sepetember
OPIS: Hitrorastoča ovijalka, ki lahko zraste do 30 cm na dan. Je vzpenjavka; če ni vertikalne opore, se plazeče razrašča po tleh. Listi so dlanasto sestavljeni iz 3 lističev, od kateri je zgornji trikrp, stranska pa sta dvo- ali trikrpa. Lističi so spodaj in po robu dlakavi. Cvetovi so združeni v pokončna, do 15 cm dolga socvetja. Cvetovi so vijoličasti do rdeči, z rumeno piko pri dnu zgornjih venčnih listov. Plod je do 8 cm dolg strok, ki je gosto prekrit z dlačicami. Korenina je gomolj. Razmnožuje se večinoma vegetativno. Na steblih so kolenca, iz katerih izraščajo vitice, s katerimi se lahko rastlina v stiku s tlemi ukorenini.
HABITAT: Gorski gozdovi, gozdni robovi ruderalna rastišča.
STATUS: Pri nas za zdaj najdbi na dveh lokacijah, ki izvirata iz preteklega gojenja oziroma sajenja. V Evropi je redko podivjana, a v podnebno primerljivih predelih jugovzhodnega dela Severne Amerike zelo invazivna.
PODOBNE VRSTE: Po načinu rasti in obliki cvetov je podoben gojeni navadni fižol (Phaseolus vulgaris), vendar lističi niso deljeni in so le rahlo dlakavi. Cvetovi so združeni v rahla socvetja, različnih barv, brez rumene lise v notranjosti cveta.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja