Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne glive > Platanova pepelovka
IZVOR: Severna Amerika
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: najdena 2010
POTI VNOSA: človek na orodju za obžagovanje, veter, žuželke
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: junij – november
OPIS: Spoznamo jo po beli do pepelnato sivi, mokasti prevleki na listih. Prevleka je podgobje glive, ki se razrašča po površini lista, s sesalnimi hifami prodira v list in črpa vsebino celic. Površina podgobja je mokasta zaradi velikega števila konidijev, ki jih gliva oblikuje in s katerimi se širi. Od sredine poletja lahko opazimo drobne, komaj opazne črne pike na podgobju. To so trosišča glive, v katerih oblikuje trose, s katerimi prezimi. Okuženi mladi listi in poganjki so zakržljani, deformirani in ostanejo manjši. Okuženi listi odpadejo prej kot zdravi.
HABITAT: Kuži samo liste platan. Kot vse pepelovke se najpogosteje razvija na dobro osončenih delih krošnje in tam, kjer so višje temperature.
STATUS: V Sloveniji so jo našli v Ljubljani in Bovcu. Podatkov o drugih nahajališčih za zdaj ni.
PODOBNE VRSTE: Drobna stenica, platanova čipkarka (Corythucha ciliata), povzroča močno orumenitev listov in včasih njihovo prezgodnje odpadanje. Opazimo značilne črne iztrebke stenic in drobne stenice predvsem na spodnji strani listov, ne pa podgobja, izmaličenosti ter zaostanka rasti listov, kot je značilno za pepelovko.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja