Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Usnjatolistna mahonija
IZVOR: Vzhodna Azija (Kitajska)
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: leto neznano
POTI VNOSA: okrasna rastlina, sajenje v gozdovih
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: februar-april
OPIS: Vednozelen grm ali majhno drevo. Listi so lihopernati, sestavljeni iz enega končnega in 4-7 parov nasprotnih lističev. Ti so suličasti, debeli, voskasti, s 5 do 7 trnatimi zobci po robu. Listo so zgoraj temnozeleni, bleščeči. Cvetovi so majhni, svetlo rumeni, v razprostrtih grozdastih socvetjih. Plodovi so temnomodre jagode z belkastim poprhom, ki so ovalne oblike.
HABITAT: Presvetljeni gozdovi. Na območju naravni razširjenosti uspeva tudi v obrečnih godzovih ter ob cestah do nadmorske višine 2000 m.
STATUS V SLOVENIJI: Lokalno razširjena v spodnji Vipavski dolini (gozd Panovec), kjer je že zelo pogosta. Leta 2019 je potekala akcija zatiranja.
PODOBNE VRSTE: Navadna mahonija (Berberis aquifolium) ima manjše in tanjše liste, ki so sestavljeni iz 5-7 (redkeje več, tudi do 13) lističev, od katerih ima vsak po robu 6-13 trnatih zobcev. Plodovi so temnomodre jagode z belim poprhom, ki so okrogle oblike. Domorodna navadna bodika (Ilex aquifolium) ima enostavne, spiralno nameščene liste. Plodovi so rdeče, okrogle jagode.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja