Domov > Tujerodne vrste > Tujerodne rastline > Veliki pajesen
IZVOR: Vzhodna Azija
PRVI PODATEK V SLOVENIJI: 1850
POTI VNOSA: okrasna rastlina, sajenje v gozdu
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: vse leto
OBDOBJE CVETENJA: maj – junij
OPIS: Dvodomno, listopadno drevo z debelimi vejami. Skorja je gladka in sivkasta. Listi so premenjalno razvrščeni, dolgi več decimetrov, goli, pernato sestavljeni s kratkopecljatimi širokosuličastimi lističi, ki imajo pri listnem dnu 2–4 žlezne zobce. Lističi, moški cvetovi in mladi poganjki imajo močan, neprijeten vonj. Cvetovi so majhni, združeni v velika, gosta, pokončna socvetja. Plodovi so širokosuličasti krilati oreški s semenom v sredini, ki postopno odpadajo do naslednje pomladi.
HABITAT: Gozdni robovi in presvetljeni gozdovi, vključno z obrečnimi gozdovi in kamnitimi pobočji. Uspeva tudi na ruderalnih rastiščih, vzdolž cest in v mestih.
STATUS: Pogost v nižinskih in gričevnatih predelih, predvsem v osrednjem in zahodnem delu Slovenije. Velika težava je v urbanem okolju, saj lahko kali v vsaki razpoki.
PODOBNE VRSTE: Domorodni veliki jesen (Fraxinus excelsior) ter tujerodni črni oreh (Juglans nigra), man-džurski oreh (J. mandshurica) in octovec (Rhus typhina) pri listnem dnu nimajo žleznih zobcev. Octovec ima nazobčane, gostodlakave lističe in pokončno soplodje.
VIRI: Terenski priročnik za prepoznavanje tujerodnih vrst v gozdovih, druga dopolnjena izdaja