V okviru projekta LIFE ARTEMIS vsako leto poteka akcija Poišči tujerodno vrsto, v kateri javnost pozivamo k zbiranju podatkov o razširjenosti tujerodnih vrst. Letos smo za akcijo izbrali jesenov ožig, bolezen jesenov, ki jo povzroča tujerodna gliva Hymenoscyphus fraxineus.
Jesenov ožig je bil v Sloveniji prvič zabeležen leta 2006. V manj kot treh letih se je bolezen razširila po vsej državi in povzroča množično sušenje in propadanje velikega in poljskega jesena.
Zaradi okužbe z glivo začno listi že zgodaj poleti veneti, sušijo se celotni poganjki, kasneje se pojavi tudi razkrojevanje in odmiranje lesnega tkiva. Mlada napadena drevesa odmrejo v 2-3 letih, starejša pa v 7-15 letih.
Čeprav so trosišča jesenovega ožiga s prostim očesom komaj vidna, pa znakov bolezni ni težko prepoznati. Na okuženih drevesih v krošnjah opazimo veje, na katerih so počrneli poganjki ali pa so posamezne veje povsem gole in odmrle.
Bolezen se širi po zraku s trosi, zato njenega širjenja me moramo več omejiti. Močno okužena drevesa je smiselno čim prej posekati, da se ohrani vrednost lesa. Dolgoročna rešitev je v ohranjanju in razširitvi na bolezen odpornejših dreves velikega in poljskega jesena, ki pa so redka. Zato gozdarji Zavoda za gozdove Slovenije intenzivno iščejo in popisujejo vitalne jesene, s pomočjo katerih bi v prihodnosti vzgajali na bolezen odpornejše sadike za obnovo gozdov.
Opažanja jesenovega ožiga nam lahko sporočite prek mobilne ali spletne aplikacije Invazivke.
Tujerodna gliva, ki povzroča jesenov ožig, vodi v hitro sušenje listov in propadanje drevesa. Foto: arhiv Zavoda Symbiosis
Besedilo pripravila: Jana Kus Veenvliet, Zavod Symbiosis, so.p.