Zakaj akcije odstranjevanja?
V projektu LIFE ARTEMIS želimo prispevati k zmanjšanju pritiska tujerodnih vrst na domorodne vrste. Na primeru sodelovanja prostovoljcev pri omejevanju razširjanja invazivnih tujerodnih rastlin pa želimo predstaviti primer dobre prakse vključevanja lokalnega prebivalstva v reševanje tovrstne problematike.
Za območje delovanja smo si izbrali Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Park je za prebivalce prestolnice priljubljen prostor za rekreacijo, sprostitev in uživanje v naravi in so z njim in spremembami v njem dobro seznanjeni.
Aktivnosti izvajamo dvakrat na leto z organiziranjem akcij odstranjevanja tujerodnih rastlin, na katere povabimo prostovoljce in širšo javnost. Izurjeni prostovoljci so v letu 2017 aktivno sodelovali tudi pri popisu tujerodnih rastlinskih vrst znotraj krajinskega parka. To je bila osnova za ukrepanje. V letošnjem letu pa nadaljujemo z aktivnostmi in 8. junija 2019 smo akcijo odstranjevanja izvedli že tretjič. Na tokratni akciji smo se lotili tujerodnega grma – maackovega kosteničja.
Z vrta v gozd
Maackovo kosteničje (Lonicera maackii) je visok in razvejan listopadni grm. Gre za invazivno tujerodno rastlino iz Vzhodne Azije. Njeno invazivnost poznajo predvsem na vzhodu ZDA, kjer se razrašča in širi tudi v gozd. Listi so značilno jajčasti s priostrenim vrhom. Beli cvetovi so nameščeni v skupinah v zalistih. Zaradi lepega izgleda je priljubljena okrasna rastlina. A z vrtov so jo najverjetneje v naravna okolja zanesli ptiči, ki se hranijo z njenimi rdečkastimi plodovi. Razrašča se tudi vegetativno.
Rastlina je bila v Sloveniji v naravi prvič najdena prav v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Tudi to je bil razlog več, da smo jo dodali na seznam za ukrepanje. Ker uspeva le na nekaj rastiščih znotraj krajinskega parka, želimo s ponavljajočimi aktivnostmi izkoreniniti to tujerodno vrsto na tem območju in preprečiti njen negativen vpliv na naravo.
Uspešen boj z maackovim kosteničjem
Na tokratni akciji odstranjevanja smo se lotili maackovega kosteničja na dveh lokacijah in se razdelili v dve delovni skupini: prva je rastlino odstranjevala pri Mostecu, druga pa pri Koseškem bajerju.
Na lokaciji pri Mostecu je terenski ogled rastišč maackovega kosteničja razkril, da odstranjevanje velikih grmov ne bo lahka naloga. Zato nam je poleg 13 prostovoljcev pomagal tudi z mini bager, ki ga je zagotovilo podjetje JP VOKA SNAGA. Z njim smo uspešno izkopali velike grme z večinskim delom korenin. Za odstranitev te rastline je namreč potrebna popolna odstranitev korenin, sicer rastline ponovno odženejo. Primerno ni niti rezanje, saj rastline potem iz korenin še močneje odženejo.
Izruvanih rastlin so se lotili prostovoljci, ki so večje grme razžagali na manjše dele ter jih naložili v velike bele vreče. Ves zbran material je bil nato odpeljan v uničenje. Po akciji smo poskrbeli tudi za očiščenje mehanizacije, saj lahko z delčki rastlin in plodov preko zemljine na kolesih invazivne tujerodne rastline raznosimo na nove lokacije.
V drugi skupini, pri Koseškem bajerju, je zaposlenim na projektu pomagalo 6 prostovoljcev. Zavihali so rokave in veliko manjših grmov uspešno izkopali ročno z lopatam ter posebnim orodjem za ruvanje lesnih rastlin.
Na akciji smo ponovno prišli do spoznanja, da je invazivk vedno več, kot jih pričakuješ. Tekom akcije se je namreč izkazalo, da je maackovo kosteničje številčnejše, kot smo ga zabeležili pri terenskem popisu in ogledu. Tako je druga skupina vse napore usmerila na to izbrano območje. Tudi te izruvane rastline so bile odpeljane v uničenje.
Aktivno sodelovanje prostovoljcev
Pri akciji je skupno sodelovalo 19 prostovoljcev, tudi predstavniki upravljavcev Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib iz JP VOKA SNAGA, člani društva Zeleni nadzorniki Ljubljane in društva DONDES. Za sodelovanje, trud in pomoč se vsem prostovoljcem iskreno zahvaljujemo. Le s skupnimi močmi nam je lahko uspelo!
Se vidimo na prihodnji akciji septembra!
Besedilo pripravil: Simon Zidar, Gozdarski inštitut Slovenije