V začetku junija 2018 smo na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib izvedli prvo akcijo odstranjevanja tujerodnih rastlin. Ekipi projekta LIFE ARTEMIS se je pridružilo 15 prostovoljcev. Delo je potekalo v dveh skupinah. Člani prve skupine so se odpravili v jugovzhodni del parka, kjer so odstranjevali navadno barvilnico (Phytollaca americana), člani druge skupine pa na jugozahodni del, kjer so odstranjevali paulovnijo (Paulownia tomentosa).
Navadna barvilnica je zelnata rastlina, ki pa do konca poletja odžene dva in več metra dolgo steblo. Prepoznamo jo po grozdastih rožnatih cvetovih, zreli plodovi pa so temno vijolični. V plodovih se skriva sok, ki je močno barvilo – od tod tudi ime. Starejši viri navajajo, da v južni Evropi barvilnico namerno sadili, barvilo iz jagod pa so uporabljali za obarvanje vina slabše kakovosti.
Barvilnica ima, kot večina invazivnih tujerodnih rastlin, zelo dobro sposobnost obnavljanja iz korenin. Če rastline le porežemo, kmalu ponovno odženejo, zato na ta način rastlin ne moremo trajno odstraniti. Z izkopavanjem korenin je odstranjevanje veliko bolj učinkovito, še vedno pa lahko iz manjših delov korenin, ki se pretrgajo odženejo nove rastline. Zato bo območje treba redno spremljati še več let.
V junijski akciji smo odstranili 65 rastlin navadne barvilnice. Zelene dele rastlin smo prepustili kompostiranju, saj rastline šele začenjajo cveteti in ni nevarnosti razširjanja s plodovi. Korenine pa smo zbirali v vreče in jih je prevzelo podjetje Snaga d.o.o. ter jih odpeljajo v sežig.
Druga skupina je odstranjevala drevesa pavlovnije. Ta tujerodna rastlina je znana po izjemno hitri rasti, kadar jo porežemo pa intenzivno odganja iz korenin. Manjša drevesa smo izkopavali, dve večji drevesi pa smo obročkali. Pri metodi obročkanja drevesu pri tleh ter na višini približno enega metra v obročastem pasu odstranimo skorjo. S tem se prekine izmenjavanje snovi v drevesu in drevo se postopoma posuši. Tudi ta postopek je občasno treba ponavljati.
Na območju krajinskega parka smo v prvi akciji odstranili 20 dreves pavlovnije, 2 večji drevesi pa smo obročkali. Tudi to območje bo potrebno v prihodnjih letih večkrat pregledovati.
Ob koncu še enkrat iskrena hvala vsem prostovoljcem, ki so se pridružili akciji.
Z akcijo odstranjevanja tujerodnih rastlin v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib bomo nadaljevali septembra letos ter tudi še v prihodnijh letih projekta LIFE ARTEMIS.